Czym jest astrologia?

Astrologia początkowo zarezerwowana była wyłącznie dla władców, stąd określano ją mianem „królewskiej wiedzy” – prognozy astrologiczne wykorzystywano przy obejmowaniu tronu, podejmowaniu kluczowych zmian w państwie czy przewidywaniu kataklizmów. Dziś – na nowo odkrywana i reinterpretowana – astrologia staje się cennym narzędziem poznania samego siebie oraz głębszego zrozumienia zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie.

Astrologia to symboliczny język, który opisuje subtelne zależności między ruchem ciał niebieskich a życiem na Ziemi.
Zakłada, że układ planet, Słońca, Księżyca oraz osi horoskopu w chwili narodzin odzwierciedla nasz potencjał, temperament, życiowe wyzwania oraz możliwe ścieżki rozwoju. To starożytna dziedzina wiedzy, która łączy w sobie kosmiczne rytmy z ludzką psychiką, emocjami i relacjami. Wspiera proces samopoznania, refleksji i świadomego podejmowania decyzji – niezależnie od tego, czy sięgasz po astrologię tradycyjną czy współczesną.

Kalendarz lunarny

Kalendarz lunarny, znany również jako kalendarz księżycowy, oparty jest na cyklicznych zmianach faz Księżyca. Liczy około 29,5 dnia, co w skali roku daje 354 dni. Starożytne cywilizacje posługujące się tym kalendarzem dodawały kolejne miesiące albo dni, aby czas trwania roku był zgodny z cyklem pór roku.

Fazy Księżyca

Nów

Podróż Księżyca rozpoczyna się od nowiu – koniunkcji Słońca z Księżycem. Nów, który wypada w określonym znaku zodiaku, aktywuje związane z nim procesy, które rozwijają się wraz z narastaniem światła Księżyca.

I kwadra

Wraz z przybywającym sierpem Księżyca, nasze intencje i plany zaczynają wzrastać i się rozwijać. Z powrotem zaczynamy zwracać się na zewnątrz. Nasilają się kontakty z ludźmi i odczuwamy stopniowy przypływ emocji. Jest to odpowiedni czas na powolne inicjowanie i wdrażanie działań, które mogą przynieść w dalszej przyszłości znaczące owoce. Odpowiedni moment na sadzenie roślin z płodami jadalnymi nad ziemią (np. sałata, pomidory), sadzenie drzew i krzewów owocowych, przypraw, jak i zbiór owoców i warzyw bezpośrednio do spożycia.

Podczas I kwadry Księżyca większość z nas odczuwa napięcie emocjonalne i frustrację. Mogą występować przejściowe trudności, jak i stajemy się bardziej skłonni do konfliktów. Należy cierpliwie przeczekać to rozdrażnienie, wywołane nagłą potrzebą zmiany. Warto dopracowywać plany i wdrażać niezbędne poprawki. 

Pełnia

Przybywający garb Księżyca niesie ze sobą znaczące wzrastanie emocji i energii do działania. Zainicjowane w tym czasie spotkania i wydarzenia, mogą przebiegać bez większych przeszkód. Nasilony optymizm i większa otwartość zachęcają do kontaktów z przyjaciółmi, wpływowymi osobami, jak do podróżowania.

Po około dwóch tygodniach od nowiu następuje pełnia. Jest to moment, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem, a Księżycem. Następuje maksymalizacja emocji. Stajemy się bardziej pobudzeni, jak i skłonni do nagłych wybuchów emocji. Wszędzie można dostrzec wtedy zwiększony ruch i intensywność doświadczeń. Zaleca się nie rozpoczynać w tym okresie poważniejszych działań, skupiając się raczej na medytacjach i pełnym doświadczaniu tego okresu. Warto przebywać w większych gronach ludzi, wymieniając się zdobytą wiedzą i innymi wszelkimi dobrami. Odpowiedni moment na wypowiadanie życzeń i intencji. W pełnię Księżyca nie powinno się pić w nadmiarze wody, ani przesadzać z nadaktywnością.

III kwadra

III kwadra to końcowy etap cyklu lunarnego, w którym możemy odczuwać psychiczne zmęczenie i ogólne osłabienie. To czas stopniowego wyciszania się, zbierania owoców pracy, jak i dopracowywania osobistych celów i metod pracy. Wskazane są w tym czasie diety, detoksykacje, posty, medytacje, odpoczynek w domu i na naturze. Powoli przygotowujemy się również do rozpoczęcia kolejnego miesiąca księżycowego.

Kontakt

mateuszkurowiak@gmail.com